15 marca 2012

 

 

 

 

 

 

 

     Korzystając z ciepłej i słonecznej niedzieli udałem się w plener. Teren widokowo bardzo   atrakcyjny, choć trudno dostępny by nie powiedzieć ekstremalnie ciężki. Powalone drzewa, wszędobylskie krzewy są,  na wiślanej skarpie, normą. Brak tu najzwyklejszych  ścieżek  a  wylewy rzeczne powodują, że człowiek w przeciwieństwie do saren i innych dzikich  zwierząt, zagląda tu naprawdę rzadko. Zwiedzanie tego terenu latem jest praktycznie karkołomnym wyzwaniem… Ciekawość jednak zwycięża i korzystając z tego, że roślinność nie ,,wybuchła” jeszcze na dobre, co z kolei ma ogromny wpływ na możliwość choćby zrobienia czytelnej fotki, udałem się w towarzystwie kolegów na zbocza grudziądzkiej twierdzy.

 

 

 

 

 

 

Każdy, kto choć raz zwiedzał Cytadele  i miał możliwość chodzenia w  fragmencie chodnika, musiał zadać sobie pytanie jak wielka jest ich długość i ile trudu zadali sobie budowniczowie przy realizacji tego przedsięwzięcia… mnie z kolei ciekawiła sprawa odwodnienia… tak wielki obiekt, posadowiony na wysokiej skarpie,  musi posiadać infrastrukturę odprowadzającą wodę z donżonu tym samym zapobiegająca rozmywaniu tarasów skarpy… deszcze niosą potężne ilości wody a tu mamy do czynienia z dużą różnicą wzniesień i rozległym obszarem na którym rozmieszczone są  olbrzymie  masy cegieł… Szukając kanału odprowadzającego wodę nie liczyłem, że zastanę go sprawnym :-)    Wielki podziw dla architekta! 

 

 

 

 

 

 

 

Wykonany w XVIII wieku spełnia swoje zadanie do dnia dzisiejszego… samo poruszanie się pod  terenem wielkiego magazynu uwidacznia ogrom prac ziemnych wykonanych przez budowniczych.  Rzeczą, nie do końca dla mnie jasną jest kto jest właścicielem tego terenu? Do tej pory myślałem, że Wojsko Polskie… Idąc od strony Parsk teren  jest praktycznie nie ogrodzony… brak nawet tablicy informującej czy jest to teren prywatny?… tym sposobem łatwo dotrzeć, przez nikogo nie niepokojonym, nad samo nadbrzeże Wisły, gdzie saperzy składują swój sprzęt… przebywając tu przez chwilę, gdzie historia i przyroda scalają się w jeden unikalny, wyjątkowy obraz tego urokliwego miejsca, można mieć pewność,  że ta ziemia kryje więcej zagadek…

Komentowanie wyłączone.