Archiwum miesiąca Luty 2011

miejsce na start…

poniedziałek, 28 Luty 2011

 

     Ten pomysł zrodził się przypadkiem. Wielokrotnie do niego wracałem przy okazji spaceru w lesie… gdy patrzyłem na ten betonowy klocek, potocznie zwany Tobrukiem (Ringstand 58C), miałem wrażenie, że dopiero co spadł z piaszczystego nasypu… spadł i straszy. Zresztą nikt się nim nie przejął. Mieszkańcy już zdążyli się do niego przyzwyczaić tak jak graficiarze nie szczędzący swych talentów… niemiecki schron z 1944 roku  przypomina dziś budowlany śmieć. Rzucając hasło chłopakom nie spodziewałem się, że pomysł pozytywnie zaopiniuje 21 radnych   :-)   A pomysł jest chyba właściwy… Niebawem, w miejscu zlikwidowanej wulkanizacji, powstanie market spożywczy znanej sieci handlowej. Przeciwległy teren, uzbrojony w parę ławek i tablic informujących, o historycznym przeznaczeniu Tobruka i sąsiednich budowli (Fort lasek miejski, lotniczy kulochwyt, bateria półpancerna) jest trafioną promocją tego czego w mieście jest dużo… fortyfikacji! Kostka brukowa odzyskana ze starówki nie spowoduje, że przedsięwzięcie będzie drogie. Wystarczy podnieść schron do właściwej pozycji, by potencjalni zwiedzający mogli go podziwiać… miejsce łączy w sobie jeszcze jedną ważna cechę, jest bardzo dobrze skomunikowane. Tym samym staje się idealnym na rozpoczęcie różnych rajdów, wycieczek a monitoring z pobliskiego marketu zapewni mu właściwy dozór i opiekę przed wandalami… Z niecierpliwością czekam na rozpoczęcie projektu    :-)

0
Kategoria: Grudziądz dzisiaj |

…zapomniane partnerstwo

sobota, 12 Luty 2011

    Na jednym z miejskich portali informacyjnych pojawiła się sonda w której padały głosy co do zespołów mających wystąpić podczas Dni Grudziądza. Zza ciekawieniem czytałem ten artykuł…padła tam nazwa szwedzkiej grupy Sabaton. Ponieważ udało mi się widzieć ich występy parokrotnie…Gdańsk, Malbork…i wiem że każdy taki  koncert jest niesamowitym show, zrodził się pomysł podchwycenia tematu, by przenieść imprezę na Grudziądzki grunt. Dlaczego właśnie  Sabaton? Powodów jest kilka…lecz chyba najważniejsze są te, które promują historię związaną z polskim orężem, honorową walką i jak słusznie zauważył były Prezydent naszego miasta…zespół ten pochodzi z szwedzkiego Falun. Tego samego z którym Grudziądz ma umowę partnerską…tego samego gdzie kiedyś jeździły setki dzieciaków naszego grodu…dziś szukamy partnerów w Chinach, Egipcie, zapominając o najbliższych sąsiadach i to tych co potrafią tak dumnie śpiewać o naszej historii. Rozmawiając telefonicznie z pewnym stowarzyszeniem mającym wpływ na organizowane imprezy kulturalne w cytadeli, wspomniałem o takiej możliwości…zespół z pewnością zawitałby do Grudziądza, do twierdzy która nie otworzyła bram przed Napoleonem…jestem ciekaw czy coś z tego wyniknie? Czy ktoś zauważy że warto? …czy komuś w wydziale promocji zaświta taka myśl? Zainteresowanym polecam oficjalną stronę zespołu  http://www.sabaton.net/  

0
Kategoria: Ciekawostki |

obiecanki…

niedziela, 6 Luty 2011

     Przyglądam się bacznie wszelkim inwestycjom w naszym mieście i widzę w nich jakiś dziwny schemat. Model ten można by określić : ,,dwa kroki w przód, jeden krok w tył’’ .Trudno oczekiwać działania w ruchu jednostajnie przyspieszonym …lecz podejmowanie nietrafionych decyzji wiąże się ze stratą ogromnych pieniędzy, tak potrzebnych dla rozwoju Grudziądza. Próbowałem przeprowadzić kiedyś analizę takiego mechanizmu na podstawie pewnej głośnej inwestycji…lecz po zebraniu składowych wyszedł ,,niezły bigos’’ Polityka i ekonomia wbrew pozorom jest ze sobą ściśle powiązana. Czasem dla zwykłej zawiści ludzie obdarzeni społecznym zaufaniem, zamiast reprezentować mieszkańców i pomagać rozwiązywać problemy, toczą boje by pokazać …rację? Pytanie tylko po co? Czytam fora internetowe miejscowych portali informacyjnych i widzę wpisy od których robi się niedobrze…niekulturalna polemika to zbyt skromne określenie. Niestety w dużym stopniu jest ona odbiciem tego, czym żyje nasze miasto…głosy mieszkańców są potrzebne podczas wyborów. Po ich dokonaniu zaczyna się codzienność i nie ma w niej miejsca na złożone wcześniej obietnice.

0
Kategoria: Grudziądz dzisiaj |