Archiwum miesiąca Sierpień 2010

…szukanie a prawo

niedziela, 29 Sierpień 2010

   Poszukiwanie śladów przeszłości, względnie staroci i rupieci przy pomocy wykrywacza metali jest niewątpliwie aktywną formą spędzania czasu. Jednak bardzo łatwo można wejść w konflikt z prawem. Jeden z artykułów ustawy mówi :  Art. 111.
1. Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub
porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń
elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega karze
aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
2. W razie popełnienia wykroczenia określonego w ust. 1, można orzec:
1) przepadek narzędzi i przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do
popełnienia wykroczenia, chociażby nie stanowiły własności sprawcy;
2) przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio lub pośrednio z
wykroczenia;
3) obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego lub zapłaty równowartości
wyrządzonej szkody.

   Niestety, prawo jest w tej dziedzinie bardzo enigmatyczne. Sami prawnicy przyznają że ustawa nie precyzuje jednoznacznie spornego tematu ,,poszukiwań zabytków’’ .W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy wykrywacz metali można legalnie nabyć, posiadać …ale gdy zaczniemy już realizować pasję poszukiwawcza mogą zacząć się prawdziwe schody. Jeśli  Dostałeś pozwolenie na szukanie guzików na polu bitwy, a Znalazłeś średniowieczny garnek z monetami – Płacisz karę lub Idziesz do więzienia i oczywiście zabierają Ci cały sprzęt.
Ale ustawa w niektórych miejscach jest jeszcze groźniejsza. Jednym z zamysłów nowego prawa wydaje się być bezpłatne pozyskiwanie, dla muzeów i archiwów, zabytków będących w prywatnych rękach. Jeżeli Posiadacie w domu cenny przedmiot i nieopatrznie się nim gdzieś pochwalicie, a wojewódzki konserwator zabytków uzna, że niezbędne jest wpisanie go do odpowiedniego rejestru, może być on wam odebrany w świetle prawa. Pretekstem do takiego działania może być brak alarmu w twoim mieszkaniu, jak i to, że uczestniczyłeś w aukcjach staroci za granicą (Jesteś więc handlarzem dzieł sztuki!).
    Jeżeli nie masz pieniędzy na ochronę zabytkowego przedmiotu, czy nieruchomości, stworzono ścieżkę do odebrania Ci go w majestacie prawa. Co prawda, zgodnie z art. 21 Konstytucji, zapewniono tam wypłatę odszkodowania o rynkowej wartości. Lecz jaka jest rynkowa wartość np. Twoich rodzinnych pamiątek? Dla Ciebie są one bezcenne…w Grudziądzu znam wielu ludzi aktywnie szukających już od wielu lat. Czasami rozmawiamy o bezsensownym martwym prawie, o zbiorach którymi nie można oficjalnie się pochwalić i udostępnić innym. Szkoda… Okolice Grudziądza kryją jeszcze wiele tajemnic, których ujawnienie lokalnemu społeczeństwu będzie niemożliwe z racji niefortunnej ustawy…

0
Kategoria: Grudziądz dzisiaj |

…kwestia wyboru

wtorek, 24 Sierpień 2010

     Chęć zrozumienia drugiego człowieka i jego potrzeb okazuje się nie lada problemem. Jak prawidłowo odczytać szczerość czy kłamstwo, które na dobre zadomowiło się w codziennych kontaktach między ludźmi? W Grudziądzu-mieście absurdów  jest to widoczne w bardzo jaskrawy sposób. Kontrast bogactwa czy życia na pokaz połączony z biedą, którą zakrywa się medialnie udając że to normalny produkt patologii jest już tak powszechny że większość zdążyła się do niego przyzwyczaić…Dyskusja o programach wyboru polityka tej czy i innej partii, stawianie po którejś ze stron, jest bardzo charakterystyczne dla skłóconych, często szukających na poprawę swej pozycji ludzi, pragnących coś ,,znaczyć w Grudziądzu’’ Obawa że kolejne przedwyborcze obietnice będą pustosłowiem znajduje chyba uzasadnienie w statystykach. W Kujawsko-Pomorskim jesteśmy na szarym końcu…w wielu dziedzinach. Rozmawiając dziś z Marcinem, który w sąsiedniej Bydgoszczy pracuje, studiuje i zmuszony jest wynajmować mieszkanie… wyczułem w jego spostrzeżeniach wielką tęsknotę do rodzinnego Grudziądza…i żal że tu nic się nie zmienia. Racja niestety jest po jego stronie…Grudziądzcy włodarze ,,wylogowali’’ miasto na dobre. Nie wiedzieć czemu przypomniało mi się małe belgijskie miasteczko w którym mieszkańcy w podziękowaniu za zasługi ufundowali burmistrzowi (pełniącemu obecnie funkcje)  pomnik !- w naszych realiach trudno wyobrazić sobie taką inicjatywę…tak, to trochę śmieszy lecz zarazem przypomina jak wygląda obecnie  nasza grudziądzka codzienność.

  

    Urzędnik pracujący dziś, znacząco różni się od tego z przed 80 lat. Kiedyś taka praca była misją. Obecnie  liczą się tylko godziny pracy i wykonane zadania. Nie ma miejsca na własne pomysły służące ogółowi. Liczy się przeciętność, posłuszność i ,,lojalność’’ .Myślenie i kreatywność to słowa zdewaluowane… szkoda, bo to właśnie człowiek jest najważniejszy…

0
Kategoria: Grudziądz dzisiaj |

deklaracja rozwoju…

czwartek, 19 Sierpień 2010

      Podczas porządkowania dokumentów wpadła mi w ręce, wydana w 1997 roku przez Urząd Miejski deklaracja rozwoju miasta ,,Grudziądz 2010’’. Kapitalna sprawa ! Na fali bliskich wyborów postanowiłem przypomnieć sobie jak wyglądało nasze miasto 13 lat temu. Z dużym zainteresowaniem prześledziłem cele które w niej zawarto. Większość z nich wcale nie traci na aktualności …polecam to każdemu mieszkańcowi Grudziądza ! Zawarta tam strategia i postawione zadania są dowodem ile zrobiono przez tyle lat. Sam nie mogę uwierzyć, że czas płynie tak szybko…wnioski z owej lektury pozostawiam do oceny czytelnikom-mieszkańcom Grudziądza. Szczerze Polecam…     :-)    

0
Kategoria: Ciekawostki |

plany na…

wtorek, 17 Sierpień 2010

     Choć wakacje jeszcze trwają i temperatury mamy rekordowo wysokie to już pomału zaczynam myśleć o jesieni. Powoli zauważam, że podręcznikowe zakupy robione przez rodziców dla najmłodszych wyzwalają mnóstwo emocji…ceny z  każdym rokiem zdają się być coraz wyższe. Na twarzach wielu widać zdumienie…niestety wyprawka dla najmłodszych dla wielu grudziądzkich rodzin jest sporym obciążeniem domowego budżetu. Samo skompletowanie zestawu podręczników jest nie lada wyzwaniem…a tu jeszcze szkolne przybory.

     Wolne, wrześniowe dni jeśli tylko dopisze pogoda postaram się wykorzystać w terenie. Do paru ciekawych obiektów udało mi się uzyskać dostęp, mając  nadzieje że uda mi się zobaczyć i dowiedzieć jak najwięcej…liczę że pogoda nie spłata mi figla a zrobione fotografie uzupełnią brakujące elementy mojego archiwum      :-)

0
Kategoria: Inne |

Finis coronat opus…

środa, 11 Sierpień 2010

     Urlop nie sprzyja częstemu zaglądaniu do komputera. Telefon też raczej pozostawiam dalej od siebie…tydzień spędzony wraz z rodziną na Mazurach, uświadamia jak szybko mija czas. Piękna, wręcz wymarzona pogoda, czyste jeziora i bliskość natury są chyba najlepszą nagrodą po długich, przepracowanych, często wydawałoby się niekończących dniach …Może właśnie dlatego z dużą niechęcią i żalem że wszystko co dobre, szybko mija wróciłem na grudziądzkie podwórko…Rozkopane ulice które od wielu lat czekały na remont jak podają lokalne media –to sukces ! czy aby na pewno? Uważam trochę inaczej. Most  kolejowy wygląda każdego dnia jakby przechodził próbę obciążeniową. Niekończący się sznur samochodów pragnących rozpaczliwie wjechać lub wydostać się z miasta…prawdziwe piekło w dodatku bez jakiejkolwiek organizacji ruchu…wszystko w okresie największego wakacyjnego nasilenia … na hurra ! Trudno coś ,co jest robione na kredyt przyrównać do osiągnięcia lokalnej władzy, powinno się raczej pisać i mówić o koniecznym remoncie… Poprzedni system obfitował w bufonadę i propagandę sukcesu. Ale to co jest lansowane dziś,  niepokoi nawet urzędników pracujących obecnie w Urzędzie Miejskim…cóż, najważniejsze będą końcowe  przemowy wieńczące dzieło…nieważne jakiego ugrupowania-treść chyba będzie podobna…

0
Kategoria: Grudziądz dzisiaj |